Skauci Europy w Rawie Mazowieckiej
Home Dzień Modlitw za FSE 2013 - Niepokalanów
Dzień Modlitw za FSE - 2013 Niepokalanów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kalinowski Marcin   
wtorek, 19 marca 2013 10:55

W dniach 15-16 marca 2013 roku Skauci Europy z Rawy Mazowieckiej tradycyjnie wybrali się na pielgrzymkę z okazji Dnia Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego. Wzięło w niej udział ponad 200 osób, prawie dwa razy więcej niż przed rokiem!

Galeria Żaneta Fronc
Galeria Cezary Krawczuk
Galeria ks. Krzysztof
Galeria BSudakowski
Galeria Sylwia Kot

 

Stało się tak, ponieważ wspólnie ze skautami z Rawy Mazowieckiej w wyprawie brały również udział wilczki z 1. i 2. Gromady Skierniewickiej, harcerki 2. Drużyny Skierniewickiej, wilczki z 2. Gromady Łowickiej, zastęp Orzeł z puszczy skierniewickiej, dwa zastępy Puszczy: z Teresina i Warszawy oraz rodzice skautów. W tak licznej grupie wszyscy pielgrzymowali do Sanktuarium w Niepokalanowie.

 

Pierwszego dnia pielgrzymowania skauci z drużyn oraz przewodniczki i wędrownicy dojechali autokarem do Szymanowa, gdzie w szkole podstawowej mieli nocleg. Podczas wieczornego kominka skauci mogli przenieść się w czasie i przeżyć kilka najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i Europy, pozostając w duchu patriotyzmu wspomnieliśmy m.in. Żołnierzy Wyklętych.

 

Następnego dnia ci, którzy nocowali w Szymanowie, poszli pokłonić się i zawierzyć swą drogę Matce Boskiej Jazłowieckiej, której wizerunek jest czczony w tamtejszym sanktuarium. Dzięki uprzejmości tamtejszych sióstr mogliśmy poznać jakże ciekawe i burzliwe dzieje tej Rzeźby. Po modlitwie wszyscy udali się pieszo do Niepokalanowa, gdzie spotkali się z wilczkami i swoimi rodzinami, a następnie wspólnie zwiedzały tamtejsze atrakcje. Po zwiedzaniu nadszedł czas na zadumę podczas Mszy Świętej w Kaplicy Św. Maksymiliana Marii Kolbego. W jej trakcie wszyscy uczestnicy pielgrzymki dostali sól, symbol tegorocznej pielgrzymki. Następnie skauci i ich rodziny wzięły udział w konferencjach, po których wszyscy wspólnie zawierzyli się Matce Boskiej w sanktuarium. Ostatnim elementem pielgrzymki był uroczysty apel, w czasie którego naczelnik polskich skautów, druh Marcin Kruk, odwołał dotychczasowego hufcowego rawskiego, Roberta Fedorowicza i powołał na tę funkcję Mateusza Golianka.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym ważnym dla nas wydarzeniu i zapraszamy już teraz na kolejną pielgrzymkę za rok!

 

Zastępowy Zastępu Ryś

Mateusz Nastarowicz wyw.

 

Sprawozdanie z Pielgrzymki „Być solą ziemi” do Niepokalanowa - Hubert Cynkier

W dniu 16. marca 2013r. o godzinie 9.50 wszyscy zebraliśmy się koło Dużego Kościoła w Rawie Mazowieckiej. Pogoda była słoneczna, ale mroźna. Wszystkim dopisywały humory. W kilka minut później wyruszyliśmy autokarem w stronę Niepokalanowa. W drodze niektórzy z nas jeszcze spali. Ponieważ było bardzo zimno nie mogliśmy przejść z Szymanowa do Niepokalanowa.

Kiedy dojechaliśmy na miejsce od razu rozpoczęliśmy zwiedzanie najciekawszych obiektów na terenie klasztoru. Najpierw odwiedziliśmy celę Św. Maksymiliana Kolbe, w której zgromadzone były pamiątki po nim. Następnie uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej w Bazylice. Niektórzy z nas przystąpili do spowiedzi  świętej. Później obejrzeliśmy Muzeum Papieskie, w którym znajdował się Papamobile i Fiat 103, którymi podróżował Jan Paweł II.

W tym czasie już wszyscy bardzo zgłodnieliśmy, ale na szczęście przyszedł czas na obiad. Bigos był baaaaaaardzo pyszny !!!! (niektórzy zjedli nawet po trzy miski). O godzinie 15.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Św. w kaplicy Św. Maksymiliana, najstarszym kościele na terenie franciszkańskiego klasztoru, którą odprawiało aż czterech kapłanów. Każdy z uczestników Mszy Św., po jej zakończeniu, został obdarowany głazem soli, dostarczonym specjalnie na tę okazję z kopalni soli kamiennej w Wieliczce.

Następnie wilczki zwiedzały Muzeum Straży Pożarnej, założone przez franciszkanów. Najciekawsze były wozy strażackie, do których można było wsiąść i z bliska obejrzeć ich wyposażenie.

Od godz. 16.00 odbywały się odrębne konferencje dla rodziców, harcerzy i wilczków. W godzinę później wszyscy zebrali się przed głównym ołtarzem Bazylii, gdzie doszło do Zawierzenia Matce Bożej Niepokalanej naszego hufca.

Nieco później na placu przed Bazyliką zebrali się harcerze i wilczki na uroczystym apelu, podczas którego mianowany został przez naczelnika harcerzy Marcina Kruka nowy rawski  hufcowy – Mateusz Golianek. Naszą uroczystość mogli obserwować zgromadzeni na schodach Bazyliki rodzice.

To był jeden z najwspanialszych dni w tym roku. Czuwaj !!!!

 

Hubert Cynkier

Szóstkowy szóstki brunatnej 1. Gromady Rawskiej

  Joomla themes free